Gymnázium Vítězslava Nováka

Návštěva z Gymnázia Maxe Borna v Neckargemündu

V českém týdnu s Neckargemündskými jsme společně poznávali, sportovali a dobře se bavili

V rámci partnerské studentské výměny nám oplatili návštěvu v prvním červnovém týdnu žáci a učitelé z Gymnázia Maxe Borna v Neckargemündu. Společné aktivity zahrnovaly sportovní a kulturní zážitky, fotografický workshop nebo návštěvu Prahy a Telče. Prostor byl i pro program v rodinách. „Líbilo se mi, že tam bylo od všeho něco“, komentuje týden účastnice Viktorie.  

Návštěva z Gymnázia Maxe Borna v Neckargemündu

Německá skupina dorazila v pondělní podvečer 2. 6. Celý úterek jsme pak věnovali aktivitám v Jindřichově Hradci. S poznávacím kvízem v ruce objevovali žáci nejprve všechna možná zákoutí našeho gymnázia. Ještě během dopoledne jsme se pak vydali na plovárnu. Díky podpoře místního sportovního oddílu Vajgarská saň si mohli studenti vyzkoušet hezkou týmovou aktivitu – plavbu na dračích lodích.

Během úterního odpoledne jsme byli slavnostně přijati vedením města na Staré radnici, kde se naši hosté coby obyvatelé našeho partnerského města zapsali do pamětní knihy. Zážitkem tu byla i prohlídka rozsáhlého železničního modelu o patro níže, který reflektuje nejedno specifikum české kultury. V Muzeu fotografie a moderních obrazových médií si pro nás připravili zajímavý workshop. Ten měl úvodní informačně nabitou část a poté tvořivé experimentování s fotoaparátem zaměřené na pořízení portrétní fotografie. Poslední částí bylo společné vyhodnocení s komentáři odborníků, kde studenti mohli vidět, co se jim povedlo a čeho se příště vyvarovat. Byli zasvěceni mj. do práce se světlem, kompozicí i do technických možností fotoaparátu.

Středa patřila české historii při komentované prohlídce Pražského hradu, včetně svatovítské katedrály a Zlaté uličky. Panoramata Prahy jsme si užívali z Petřínské rozhledny a trochu legrace pak i v blízkém zrcadlovém bludišti. Část odpoledne měli žáci možnost objevovat Prahu po vlastní ose.

Na čtvrteční dopoledne si mohli studenti zvolit jednu ze dvou aktivit v Telči. Většina z nich se nadchla pro lezeckou stěnu a několik z nich se vydalo na místní zámek.  

Během uplynulých dvou let bylo našim účastníkům líto, že nemají prostor pro program v rodinách. Letos jsme na to tedy při přípravách mysleli a větší část čtvrtečního odpoledne k tomu vyhradili. Děti ho s rodinami využily dle svého uvážení. Někde si šli zahrát společně diskgolf, někde se grilovalo nebo se vydali na slavností večeři či hráli fotbal. Někteří podnikli výlet na Hlubokou a některé slečny si spolu užily nakupování. Veškeré aktivity si žádaly interakci dětí v cizím jazyce. „Zjistil jsem, že domluvit se je celkem jednoduché. Kde to nejde německy, jde to anglicky,“ hodnotil akci v tomto ohledu Tadeáš, žák teprve kvarty.

Společné týdny se studenty Gymnázia Maxe Borna v Neckargemündu jsme od covidové pauzy, po které se vyměnily týmy učitelů, nyní realizovali již potřetí. Rádi bychom nadále pokračovali v této tradici, kterou před námi založili naši milí kolegové již krátce po revoluci. Narážíme jen na současné vysoké náklady na dopravu, a proto sháníme každoročně finanční příspěvek i z vnějších zdrojů. V uplynulých dvou letech jsme čerpali prostředky od Česko-německého fondu budoucnosti a letos jsme velmi vděční za podporu od našeho města, bez které by akce ocitla na hranici realizovatelnosti.

Věříme, že dobrý vztah mezi národy se tvoří předně autentickými vztahy mezi skutečnými lidmi, které jsou založeny na aktivním sdílení se a na pravdě. Přemýšleli jsme již s německými kolegy o společných vzdělávacích tématech do budoucnosti. Německá kolegyně Susann Schmidt projevila mimo jiné zájem o dění za druhé světové války v našem regionu a v naší zemi. Dle jejího pohledu je pedagogicky nejvíce nosná právě ta skutečnost, že o tom všem spolu nyní můžeme otevřeně mluvit a navzdory problematické společné národní historii vytvářet krásné vztahy.  

Jana Kittová

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout