Gymnázium Vítězslava Nováka

Týden v Neckargemündu byl zážitkem evropského puzzle

V rámci partnerství našich gymnázií i našich měst jsme se vydali ve druhém březnovém týdnu do německého Neckargemündu. Naši studenti tu bydleli v rodinách. Společný program zahrnoval mj. návštěvu vyučování na Gymnáziu Maxe Borna, přijetí novým panem starostou Seidlem, zábavné pokusy ve vědeckém centru v Heilbronu, výpravu do Evropského parlamentu ve Štrasburku nebo výšlap na nedaleký hrad Dilsberg. V rámci společného odpoledne v režii rodin se vydala většina účastníků do Heidelbergu. Někteří za sportem, jiní za kulinářskými zážitky. Cizí jazyky, určitá samostatnost, nové vztahy a dobrá vůle tu byly alfou a omegou.

 

Pro mnohé naše žáky to bylo poprvé, co se bez rodičů vydali do zahraničí a díky ubytování v rodinách měli samostatně komunikovat v cizím jazyce. Oporou jim byla kromě němčiny i angličtina.  V některých bilingvních rodinách se mluvilo i česky. „Já už jsem se výměny zúčastnil podruhé a pokaždé mi to dalo pár nových přátel a spoustu hezkých zážitků,“ říká Vojta Král ze 6.A.  Jazykovým zážitkem byla beze sporu i návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku. Absolvovali jsme tu přednášku k vědomému evropanství, prohlédli jsme si areál a mohli jsme tu z galerie sledovat přímo jednání. Na programu byl právě automobilový průmysl a Grean Deal a my jsme na galerii pro návštěvníky mohli ve sluchátkách poslouchat vystoupení ve více než třiceti jazycích. V onen čas promluvil k tématu i náš europoslanec Turek. Jednání se účastnila necelá desetina poslanců. 

 

Při plavbě Štrasburkem na vyhlídkové lodi jsme viděli mnohé významné budovy a dostalo se nám výkladu o pohnuté historii města. Řada staveb měla co do činění s německo-francouzskými válkami, léčbou syfilitiků… Byly doslovně i přeneseně dějištěm nejedněch jatek. Vážné informace kontrastovaly s krásou mnohých bloků s hrázděnými domy, elegancí katedrály i klidně plynoucí řekou. Být zdejším obyvatelem nemuselo být vůbec jednoduché. Z projevu bylo znát, že rány na francouzské straně možná stále nejsou zahojené. 

 

Ve vědeckém centru Experimenta v Heilbronnu jsme se přesvědčili, že máme bystré studenty. Mnoho stanovišť by se nám hodilo do školních sbírek, nejen fyziky. Jen bychom k tomu museli asi přistavit další budovu. Novou vymožeností byl chytrý náramek s „batohem“, který nám byl zapůjčen. Mohli jsme si své vlastní experimentování nahrát, vytisknout nebo odeslat e-mailem. „Bylo to tam zajímavé. Všechny výlety se mi líbily,“ přidává Tomáš Hadrava ze 4.A.

 

Výzvou na celé výměně pro nás bylo sehnat dotační příspěvek na dopravu. Ta za poslední roky velmi výrazně podražila. Kdybychom měli náklady rozpočítávat pouze mezi účastníky, ocitla by se akce na hranici realizovatelnosti. Letos jsme tedy obzvláště vděční za příspěvek od města Jindřichův Hradec. Klesali jsme již na mysli, poté zajásali, a tak řada našich i německých studentů mohla zažít výše zmíněné, a ještě mnohem více. 

 

Přestože bylo chladno, počasí nám přálo. Ač nám hrozil deštivý týden, mohli jsme komfortně absolvovat celý program, poznat krásy starověkého Heidelbergu nebo se kochat nádhernou krajinou s pohledem na údolí řeky Neckar. Vyrazili jsme na pěší výlet na nedaleký hrad Dilsberg a nezmokli jsme. Hrad je sám zříceninou, zato má živé a obydlené podhradí. Jeho obyvatelé žijí komunitně a hrají spolu divadlo, čímž jsou známí po celém regionu. Nemohli jsme tu vynechat ani místní „čokolaterii“. Horká Schokolade a pořádný Kuchen zahřejí na duši i na těle. „Klidně bych jel zase. Bylo to hezké. Řekl bych, že se mi tam německá slovíčka dostávala snadno do podvědomí a že mi teď jde se ta nová rychleji učit,“ dodává Tadeáš Rychtárik ze 4. A. Těšíme se, že našim německým přátelům budeme moci oplatit pohostinnost začátkem června u nás.  

 

Jana Kittová a Marie Valdová

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout