Gymnázium Vítězslava Nováka

Fyziklání

Ve dnech 10.-13. 2. jsme se v Praze zúčastnili  mezinárodní fyzikální soutěže pořádané Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy (Matfyz). Soutěž se konala v pátek od ranních hodin, takže jsme do Prahy jeli už ve čtvrtek. Organizátoři měli připravené ubytování v Hotelu Duo. V pátek proběhla soutěž v dopoledních a poledních hodinách. Po soutěži se mohlo odjet domů, my jsme si ale zvolili možnost zůstat na víkendový program. V sobotu jsme dopoledne byli na přednáškách na Matfyzu. První přednáška byla o fyzice částic a druhá byla v angličtině o struktuře pevných látek a rentgenovém záření. Odpoledne jsme strávili v Národním technickém muzeu a večer v Planetariu Praha, kde nám byl promítnut film o noční obloze. V neděli jsme měli jedinečnou možnost se podívat na pracoviště Matfyzu. Viděli jsme zde součástky, které vyrábějí naši přední fyzici a které byly na družicích mimo Zemi. Viděli jsme i školní jaderný reaktor a dozvěděli se něco o plazmatu.

Soutěže se účastnily 2 žákyně 3.C, jmenovitě Anna Drobilová a Kateřina Prantlová.

Děkujeme panu učiteli Pelikánovi, že s námi jel. A chtěla bych poděkovat paní učitelce Pravdové, že soutěž rozšířila do povědomí žáků.

Nakonec bych chtěla všem soutěž doporučit. Příklady v soutěži jsou sice náročné, ale nenechte se odradit, opravdu si to užijete, dozvíte se množství zajímavých informací, navštívíte prostory univerzity a najdete si spoustu nových kamarádů. Doufám, že se příště zúčastní více žáků z naší školy. 

 

Text a foto: Kateřina Prantlová

Studium

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout