Gymnázium Vítězslava Nováka

SOČ v oboru biologie

Ve čtvrtek 29. 4. 2021 se konalo krajské kolo soutěže SOČ. Naši školu reprezentoval žák 6. A Tomáš Jelínek se svou prací "Česká Kanada jako potenciální místo výskytu rysa ostrovida". Umístil se na druhém místě a jeho práce byla navržena do licitace. Tímto mu srdečně gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Text: Kristýna Kocarová

Zdravím všechny, píše Tomáš Jelínek z 6.A. Jelikož jsem reprezentoval naši školu ve Středoškolské odborné činnosti, dostal jsem za úkol napsat krátké shrnutí mé činnosti. Psal jsem práci v oboru biologie a jak už bylo psáno, nesla název Česká Kanada jako potenciální místo výskytu rysa ostrovida. Je to srozumitelné i pro laiky, nicméně pro upřesnění se jednalo o průzkum přírody v České Kanadě, mezi městy Nová Bystřice, Kunžak a Slavonice a celkově zjišťování, zda by nám tu po Jindřichohradecku mohl běhat rys ostrovid. Ačkoliv jsem si představoval jiný výsledek, ukázalo se, že by nemohl.

Mnoho lidí se mě také ptá, proč vlastně jsem si SOČku vybral. Zprvu musím říct, že to rozhodně nebylo spontánní. Přemýšlel jsem o tom už dlouho a ve svém okolí jsem nebyl jediný.  Když nám ale zavřeli školy, měl jsem najednou hodně času, tak jsem si řekl „proč ne“ a pustil jsem se do toho. Samotné tvoření práce je náročné, ale s odborným vedením se to zvládnout dá, to v mém případě obstarala paní Kocarová a tímto jí opět děkuji. Letošní ročník byl opět ve známce online akcí. Místo obhajoby práce před porotou jsme natočili video a o pár týdnů později jsme se připojili do Teamsů a vyslechli si verdikt poroty. V konkurenci dalších šesti prací jsem se umístil na druhém místě. Do ústředního kola ale postupují pouze vítězové. Tímto to pro mě tedy asi končí. Získal jsem mnoho kontaktů a zkušeností, které se mi mohou hodit na vysoké škole. Zabere to spoustu času a úsilí, ale je to velký pocit zadostiučinění a neocenitelná zkušenost. Ač to není lehké, rozhodně toho nelituji a doporučuji to všem, kteří mají dostatek kuráže – je to výzva, ale stojí to za to.

Text: Tomáš Jelínek

Studium

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout