Gymnázium Vítězslava Nováka

Ornitologická exkurze

V pátek 9. 10. 2020 se třída 3. B zúčastnila přírodovědně zaměřené exkurze. Ta byla sice naplánovaná už na duben 2020, ale z důvodu distanční výuky jsme ji nemohli uskutečnit. Obavy, že ani tentokrát exkurze neproběhne, byly veliké. Naštěstí pro nás byla distanční výuka nařízena až od pondělí 12.10. 2020.

V pátek jsme tedy mohli v průběhu první vyučovací hodiny opustit školu a jít na předem domluvenou lokalitu mezi kostelem sv. Jakuba, Frankovým Dvorem a letištěm.

Sem už v 6 hodin ráno přijel RNDr. Petr Veselý Ph.D., ornitolog z Přírodovědecké fakulty JU, se svými třemi studenty. Natáhli zde několik odchytových sítí, a když jsme kolem deváté hodiny dorazili my, už se jim v látkových pytlíčcích třepotaly jejich „úlovky“.

RNDr. Veselý studenty nejprve seznámil se způsoby odchytu ptáků a s významem jejich kroužkování. Potom už ukazoval jednotlivé chycené ptáky a velmi zajímavě a vtipně o nich vyprávěl. Studenti se dozvěděli spoustu nových, zajímavých informací o způsobu života, rozmnožování a potravě demonstrovaných ptáků a také řadu zajímavostí, které se z učebnic nebo populárně naučné literatury nedozví.

Každý student, který chtěl, si mohl některého z ptáků vzít do ruky, prohlédnout si ho zblízka a pak opět vypustit do přírody. Někteří studenti se nenechali odradit ani silným zobákem strakapouda, či ostrým zobákem sýkory nebo poštolky.

Počasí nám přálo, bylo sice chladno, ale nepršelo, takže jsme si exkurzi pěkně užili.

Mé poděkování patří RNDr. Petru Veselému za velmi poutavé vyprávění, jeho studentům za spolupráci a v neposlední řadě i všem studentům 3. B za jejich zájem, pozornost, skvělý přístup a bezproblémové chování.

Text a foto: Hana Hančová

Studium

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout