Gymnázium Vítězslava Nováka

Gymnasia Cantant

Gymnasia Cantant 2023

              Ve dnech 20. – 22. dubna se pěvecký sbor Zanoty poprvé účastnil finále přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia Cantant v Brně. Na finále jsme vyrazili v menším počtu než na regionální kolo, a byli jsme tak nejmenší soutěžící sbor. Zázemí a organizaci soutěže zajišťovali především žáci a pedagogové Gymnázia Brna, Vídeňská, kteří pro třináct soutěžících sborů (přibližně pět set zpěváků) připravili zajímavý program a celou dobu se o nás starali.

              Ve čtvrtek odpoledne jsme zahájili XXVII. ročník Gymnasia Cantant společným zpěvem na nádvoří hradu Špilberk a prohlídkou hradu. Večer se všechny sbory představily na koncertě Sbory sborům v sále Konventu Milosrdných bratří. V pátek probíhala samotná soutěž, která měla i podle odborné poroty letos velmi vysokou úroveň, a my jsme se mohli inspirovat výběrem i provedením jednotlivých skladeb. Večer pokračoval program v Dělnickém domě v Židenicích, byl veselý, taneční a samozřejmě pěvecký. V sobotu dopoledne jsme se přesunuli do krásných prostor Besedního domu na závěrečný slavnostní program. Zazněla zde společně zazpívaná povinná skladba letošní přehlídky i Znělka GC a všechny sbory zazpívaly při předávání ocenění poroty. Na záznamy z celé přehlídky se můžete podívat zde.

              Z Brna si odvážíme bronzové pásmo a chuť účastnit se tohoto gymnaziálního sborového svátku i příště. Program byl bohatý a zábavný, ale ty nezapomenutelné zážitky vznikaly často mimo něj – společné noční zpívání na chodbě gymnázia, spontánní zpěv v „šalinách“ a autobusech s nápisem Zvláštní jízda Gymnasia Cantant, zpěv s Bigysborem (České Budějovice) při zpáteční cestě vlakem a vzájemná podpora všech zúčastněných sborů.

               Přidávám komentář Adély Přibylové (1.C): Já jsem si na GC nejvíc užila tu přátelskou uvolněnou atmosféru, družbu s jinými sbory, která mi přinesla spoustu nových přátel, inspirace a krásných vzpomínek. Také jsme se sblížili v rámci našeho sboru. Už se moc těším na příště!

              Tohle všechno jsme si mohli užít díky podpoře školy, absolventům, kteří doplnili naše řady, abychom splnili podmínky soutěže, a díky nadšení všech sboristů.

              Všem děkuji a těším se na další zážitky s Vámi.

Text a foto: Květa Pilná

 

Studium

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout