Gymnázium Vítězslava Nováka

Nacházíte se zde: Úvodní stránka / Pro žáky / Samospráva

25. září 2023 - Jihočeský studentský parlament s účastí samosprávy GVN

Jihočeský studentský parlament byl ustaven v listopadu 2022 a s osmdesáti členy je jedním z největších v rámci ČR. Snaží se rozvíjet schopnosti mladých lidí, zviditelnit se a jednat s politiky, zastupovat žáky a celkově se podílet na zlepšování školství. Napříč republikou komunikuje s ostatními parlamenty. Zástupci studentské samosprávy naší školy se zasedání parlamentu dne 25. září 2023 zúčastnili poprvé.

Z dopoledního programu nejvíce zaujala beseda s panem Pavlem Klímou, náměstkem hejtmana Jihočeského kraje pro školství, sport a veřejné zakázky a poslancem Parlamentu ČR, který studentskému fóru adresoval řeč, v níž vysvětlil princip změn přijímacího řízení na střední školy od roku 2024. V rámci debaty pan Klíma vtáhl přítomné do diskuze o hodnocení, nejen s ohledem na to, zda a jak moc má být součástí bonifikace v rámci kritérií přijímacího řízení, ale především ve vztahu k jeho obecnému užití v rámci výukového procesu. Sdílení osobních zkušeností okomentovaných panem Klímou dalo diskutujícím možnost nahlédnout hloubku tohoto tématu.

Bylo potěšující vidět, že po roce fungování studentský parlament zvládl zavést organizační strukturu i procesy a již začal pro studenty rozjíždět akce, exkurze, simulace (např. jednání Evropského parlamentu) a panelové diskuze s politiky ze všech parlamentních stran.

Závěry o přínosech studentského parlamentu pro naše studenty je po prvním zasedání asi předčasné hodnotit. Setkání s komunikačně velmi zdatnými souputníky z celých jižních Čech tuto novou zkušenost rozhodně obohatilo.

Text sepsal: Radek Přerovský

Pro žáky

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout