Gymnázium Vítězslava Nováka

Zanoty a Eversmiling Liberty

Eversmiling Liberty je rockové oratorium, které v roce 1990 napsali dánští skladatelé Jens Johansen a Erling Kullberg. Inspiroval je příběh Judy Makabajského (vůdce židovského povstání v roce 167 př. n. l., který se postavil do čela odporu proti násilnému pořečťování Židů), barokní oratorium Georga Friedricha Händela, pád Berlínské zdi a naše sametová revoluce.

Ke společnému provedení skladby nás v březnu 2019 na přehlídce Gymnasia Cantant vyzval sbormistr Libor Sládek. Některým členům sboru se tato hudba líbila hned od začátku, jiní si k ní postupně našli cestu. 

Sedmnáct částí oratoria jsme zazpívali v Jindřichově Hradci 7. 11. v rámci Festivalu svobody. Koncert ve dvoraně FM VŠE se vydařil díky poctivé práci sboru, výborné kapele Microjazz, profesionálním sólistům (absolventům GVN a bývalým členům sboru) Tereze Chovítové a Štěpánu Pillerovi a Tomáši Horynovi, který si připravil průvodní slovo. Byla to dobrá zkušenost před koncertem v Praze.

Chtěla bych poděkovat všem Zanoťákům za energii, kterou dali nejen do samotného vystoupení 17. 11. na schodech Rudolfina, ale i do všech zkoušek a příprav. Jsou to “srdcaři” a pro sbormistra je radost někoho takového ve sboru mít. Myslím, že za jindřichohradecké Zanoty byl na zkouškách tak velkého sboru mnohdy vděčný i skvělý a nevyčerpatelný Libor Sládek. Děkuji také všem rodičům a kamarádům, kteří nás podporovali během příprav i na koncertech.                                 

Květa Pilná

 

V  sobotu 16. 11. jsme odjeli s naším sborem Zanoty na festival Festa Academica do Prahy, kde jsme v neděli 17. 11. vystupovali před Rudolfinem společně s dalšími 14 středoškolskými sbory z celé České republiky. Bylo tam přes 400 zpěváků, a tudíž zvuk i atmosféra byla nepopsatelně úžasná. Zpívali jsme rockové oratorium Eversmiling Liberty, které už nějakou tu dobu nacvičujeme. Všechna soustředění, zkoušky a víkendy za to však stály. Myslím, že mohu mluvit za většinu našeho sboru, když řeknu, že jsme si to moc užili. Byl to pro nás všechny nezapomenutelný zážitek. Moc děkujeme sbormistru Liboru Sládkovi, který nás naučil spoustu nových věcí, a naší úžasné sbormistryni Květě Pilné.

Tereza Macků, 4.A

 

Aktivity

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout