Gymnázium Vítězslava Nováka

Škola matematického modelování

Ve dnech 27.1.- 29.1. jsme se zúčastnili akce pro středoškoláky se zájmem o matematiku - Škola matematického modelování. Akce se uskutečnila na Vysoké škole Báňské - Technické univerzitě v Ostravě. Přihlásilo se 127 studentů ze 24 škol, převážně z východní Moravy, ale i studenti z Čech.
Přednášky byly jak náročné, tak zábavné, z matematické analýzy, lineární algebry a zejména o aplikované matematice, tj. využití ve zdravotnictví, inženýrství i například v grafických modelech. Dále jsem si vyzkoušeli modelovat v programovacím jazyce R, například model, který určuje, zda je obraz padělek na základě radionuklidů a rozpadových řad.
Součástí akce byla soutěž ŠKOMAM Cup. Ta probíhala tak, že přednášející položili záludnou otázku na jejich téma a nebo příklad, na který jsme měli aplikovat poznatky z přednášek. Některé úlohy byly náročné, ale některé naopak měly rozšířit naše znalosti a byly jednodušší.
Ze 40 přihlášených týmů soutěže jsme se umístili, po napínavém rozstřelu, na prvním místě a přivezli tak pohár. Cesta byla krušná a oba nás téměř zmohla nemoc, ale nakonec to stálo za to a odnesli jsme si zajímavou literaturu společně diplomy a pohárem.

Text a foto: Petr Kos (3.B) a Dominik Prager (7.A)

  

Aktivity

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout