Gymnázium Vítězslava Nováka

Exkurze do Prahy

Dne 9. 11. 2023 navštívila třída 4.B, společně s paní učitelkou Ivanou Pečtovou a panem učitelem Radkem Pelikánem, Prahu. 

Exkurze nás zavedla do židovské čtvrti, kde jsme byli svěřeni do rukou úžasné paní průvodkyně, která nám během dopoledne představila židovskou čtvrť a společně s výkladem o její rozsáhlé historii jsme si užili krásné slunečné počasí, které nám tento den přálo. 

Poté co skončila naše prohlídka v židovské čtvrti, tak jsme se přemístili ke kryptě sv. Cyrila a Metoděje, která slouží jako památník hrdinů heydrichiády. V kostele sv. Cyrila a Metoděje se odehrál 18. 6. 1942 boj mezi příslušníky SS a gestapem. Mezi nimi byli i Jan Kubiš a Josef Gabčik, kteří provedli atentát na Heydricha 

Za mě, a věřím, že i celou moji třídu mohu říct, že výlet se vydařil, jak nejlépe mohl. Poznali jsme další součást našich dějin, historickou Prahu a zažili jsme spoustu zážitků, které už nám nikdy nikdo nevezme 

Za 4.B Eva Sedláková


Není to ani týden, co jsme se, jako třída 4. B, zúčastnili exkurze do Prahy s jasným cílem Státního židovského muzea. Zde se nás ujala velmi komunikativní paní průvodkyně, se kterou jsme prošli hned čtyři synagogy Klausovu, Maiselovu, Pinkasovu a asi nejzdobnější Španělskou synagogu a dozvěděli se mnoho sice zajímavých, ale občas neveselých informací z historie a rozhodně se nám naskytlo mnohé k zamyšlení. Na závěr prohlídky jsme ještě navštívili velmi rozlehlý židovský hřbitov, založený již v první polovině 15. století. V druhé části naší exkurze jsme se vydali Prahou směrem k Resslově ulici, kde se nachází Chrám svatých Cyrila a Metoděje. Zde jsme si, vlastně docela tematicky vzhledem k blížícímu se Dni válečných veteránů, připomněli památku protinacistického odboje československých parašutistů nejen Josefa Gabčíka a Jana Kubiše.  Pak už nás čekal jen kýžený rozchod a hurá vlakem domů. 

Exkurze se nám tedy vydařila, vlaky i prohlídky jsme krásně stihli a tímto tedy i děkujeme paní učitelce  Pečtové a panu učiteli Pelikánovi za organizaci. 

Klára Nedělková 4.B

Aktivity

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout