Gymnázium Vítězslava Nováka

Zlaté Moravce opět na GVN

Před tím, než si budete moci přečíst příspěvek kolegyně Anny Šubrtové, které tímto velice děkuji za ochotu a manažerské schopnosti,  o pobytu partnerského gymnázia ze Zlatých Moravců na GVN, dovolila bych si vyjádřit svoje pocity.

Příprava projektu započala v září 2022, kdy jsem měla možnost se osobní návštěvou Gymnázia Janka Kráľa poprvé přesvědčit, že stojíme společně s mojí kolegyní, ředitelkou slovenského gymnázia, RNDr. Renátou Kunovou, o možnost pokračovat ve výměnných pobytech obou škol.

Nyní máme za sebou týdenní návštěvu našich slovenských kolegů a žáků, kteří u nás byli od 16. do 22.4.2023.

Snažili jsme se pro ně připravit skvělý program, nejen plný exkurzí a výletů, ale tentokrát i výukový a hodně zážitkový.

Osobně musím říct, že po pátečním defilé, tanečních vystoupeních, proslovech a projevech jsem přesvědčená, že jsme navázali na předchozí výměny se ctí a s velikou radostí a chutí.

Ze známých se stali přátelé - to si odnáším já z této výměny. A jsem za to moc vděčná.

A těšíme se na podzimní pokračování.

Srdečně, 

Lenka Vetýšková, ředitelka školy

 

 

Na naši školu dorazili dlouholetí slovenští přátelé z Gymnázia Janka Kráľa ve Zlatých Moravcích v termínu 16.–22. 4. 2023. Tuto družbu máme od roku 1955. Poslední setkání proběhlo v roce 2018 v termínu 14.–16. 6. 

V neděli jsme se společně s našimi slovenskými přáteli vydali na prohlídku města Jindřichův Hradec, kterou zabezpečili naši žáci Terezka Vlčková (3. A) a Ondra Karlík (6. A). Bylo to velké zpestření po šestihodinové cestě autobusem. 

V pondělí ráno jsme přivítali devět slovenských žáků z prvních a druhých ročníků střední školy a tři učitele v naší škole. Proběhlo slavnostní uvítání panem starostou Mgr. Ing. Michalem Kozárem, MBA a paní ředitelkou Mgr. Lenkou Vetýškovou. Odpoledne byly v naší tělocvičně připravené stoly na ping pong a lana na slaňování. 

V úterý dopoledne Zuzka Činková (7. A) a Ondra Karlík (6. A) provedli slovenskou návštěvu naší školou. Slovenští žáci nepřijeli jen na lelkování, ale v rámci programu Erasmus se zapojili do výuky s našimi českými žáky, a to v různých třídách. Slovenští učitelé Mgr. Ľudmila Minárová (biologie, tělesná výchova), Mgr. Tatiana Poliaková (slovenský jazyk, dějepis) a PaedDr. Ivan Kreškóczi (matematika, informatika) dorazili v rámci projektu Job shadowing. I oni navštěvovali vyučovací hodiny. Odpoledne jsme vyrazili na Červenou Lhotu a po návratu jsme opět zavítali na stolní tenis. 

Ve středu ráno jsme začali již v 7:00 ranní jógou pod vedením Zuzky Činkové. Dopoledne se nejvíce líbila hodina hudební výchovy a chemické pokusy v laboratoři. Odpoledne bylo bez našeho přičinění. Poznávali krásy okolí v Hluboké nad Vltavou, v zoo a Třeboni. 

Ve čtvrtek žáky nejvíce zaujala hodina biologie, která byla založena na osobních prožitcích a zkušenostech. Odpoledne se slovenští přátelé a dvanáct žáků z naší školy zúčastnilo prohlídky zámku v Jindřichově Hradci. Kamarádství pokračovalo v tělocvičně přátelským utkáním ve florbale a volejbale. 

V pátek si naopak slovenští žáci připravili program pro své protějšky. Pomocí prezentace a videa nám přiblížili svou školu. Přes Kahoot jsme si ověřili, jak jsme na tom ohledně porozumění slovenských slov. Žáci přišli v krojích, seznámili nás s jeho historií a poté nás vtáhli do víru tance. Odpoledne se zajeli podívat do Telče. Navečer proběhlo loučení, které se neobešlo bez slz. 

V sobotu po cestě na Slovensko se ještě zastavili v Táboře. 

Popis ze slovenské strany si můžete přečíst na jejich instagramovém účtu zde 

Uplynulý týden byl plný nových zážitků, dojmů a zároveň také nových přátelství. Toto setkání bylo pro nás všechny velkou zkušeností a jsem si jistá, že si ho budeme pamatovat dlouho. V krátké době se vytvořila nová přátelství. Měli jsme příležitost se poznat, zjistit, že i když jsme jiní, můžeme mít mnoho společného. Věřím, že jsme si navzájem rozšířili obzory, a že jsme se obohatili o nové zkušenosti. 

Anna Šubrtová, GVN Jindřichův Hradec  

Týždeň trvajúca mobilita v Jindřichovom Hradci predčila všetky naše očakávania. Nadobudli sme nové skúsenosti  v oblasti vzdelávania, vybudovali sme si nové priateľstvá a spoznali krásy Juhočeského kraja. Odnášame si množstvo milých zážitkov a dobrý pocit z toho, že sme opäť mohli nadviazať na družbu, ktorá je nášmu srdcu veľmi blízka. Úprimne si ceníme prijatie, ktorému sa nám dostalo od celého pedagogického zboru na čele s vedením GVN. Vážime si ústretovosť a ľudský prístup, vďaka ktorému sme sa u vás cítili ako doma. 

Tešíme sa na opätovné stretnutie v októbri 2023! Ste srdečne vítaní! 

S priateľským pozdravom  

Ľudmila Minárová, Tatiana Poliaková, Ivan Kreškóczi a kolektív žiakov GJK Zlaté Moravce  

Aktivity

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout