Gymnázium Vítězslava Nováka

Formule na GVN

Studentská formule na GVN

V úterý 13. prosince navštívili naši školu studenti ČVUT Praha s prezentací elektrické formule, kterou sami konstruují a vyrábějí.

Úvod návštěvy proběhl v posluchárně fyziky, kde nás seznámili s pozadím projektu. Vysokoškoláci vysvětlili postup zrodu vozidla i principy celosvětové soutěže, rozdělené na statickou a dynamickou část. V té první se hodnotí design, řešení problémů při konstrukci vozu, financování, dodržení předepsaných parametrů a podobně. Dynamická část je divácky atraktivnější a zahrnuje řadu jízdních disciplín. Probíhá na závodních okruzích proslavených závody skutečných vozů F1, v řadě evropských států i v USA.

Formule má pilotovanou a plně autonomní verzi. Z toho plyne potřeba zapojit do její stavby studenty více oborů, konkrétně našimi návštěvníky byli studující elektrotechnické i strojní fakulty.

Druhá část prezentace proběhla v tělocvičně školy, kde si žáci závodní vůz prohlédli a seznámili se s jeho konstrukcí. Po zodpovězení mnoha dotazů se studenti rozloučili a vyrazili zpět do Prahy. Všichni účastníci si odnesli zajímavé informace a prezentaci hodnotili pozitivně.

Zapsal Radek Pelikán

Aktivity

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout