GYMNÁZIUM VÍTĚZSLAVA NOVÁKA Jindřichův Hradec

Z jindřichohradeckého gymnázia na Harvard

Z jindřichohradeckého gymnázia na Harvard
Poslední den loňského kalendářního roku proběhl pod názvem "Vánoce ve škole" pod vedením třídních učitelů. Žáci třídy 8.A využili tento den k zajímavému setkání. Jejich hostem byl bývalý absolvent našeho gymnázia Pavel Hanč, který odpovídal na otázky budoucích maturantů. Jeho zájem o obor a úspěšná vědecká kariéra  může být pro mnohé vzorem i inspirací.                      
J. Burianová

1. Ve kterém roce jste maturoval a jak vzpomínáte na jindřichohradecké gymnázium? 
Maturoval jsem v roce 2006
. Na hradecké gymnázium vzpomínám rád. Netvrdím, že mě vždy nutně všechno bavilo a že jsem byl se vším té době spokojený a dokázal věci docenit. Při pohledu zpět si ale uvědomuji, co vše mi tato škola a jednotliví učitelé odborně dali, i to, jak jednoduchý život jsem jako student gymnázia měl. Tolik volného času, a tak málo zodpovědnosti jsem už potom nikdy neměl! 

2. Kdy jste se rozhodl pro vědeckou dráhu, ovlivnil Vás někdo?
Pro akademickou kari
éru jsem se rozhodl již na gymnáziu, přestože jsem v té době neměžádnou konkrétní představu, co to obnáší a má očekávání byla značně naivní. To, že chci “být vědec” jsem ale vědětehdy. Největší vliv mě měla moje mamka, která mě sice nikdy do žádného směru netlačila, ale svou lásku k přirodnim vědám mi vštípila už od raného dětstvi.

3. Jakou vysokou školu a jaký obor jste studoval?
Studoval jsem na Karlov
ě univerzitě v Praze, bakalářské studium v oboru biochemie a magisterské v oboru imunologie. Během studia jsem také pracoval v laboratořich Akademie věd na Mikrobiologickem ústavu.

4. Kde jste absolvoval své doktorandské studium?
Na 
titul Ph.D. jsem studoval v Londýně, konkrétně na "Francis Crick Institute", což je výzkumný institut, takže nemůže udělovat akademicke tituly. Ph.D. jsem tedy nakonec ziskal na University College London (UCL). Smyslem tohoto studia je - nebo by alespoň mělo být - vychovat extrémně kriticky a “vědecky” uvažující lidi. Jak říkával můj mentor: "Rozdil mezi dobrým a špatným vědcem neni nutně v tom, že by jeden dělal lepši experimenty, nebo vic věděl, ale v tom, že dobrý vědec chápe limitace toho, co dělá on i ostatni.” Což je schopnost, ktera se do určité miry naučit dá, ale rozhodně to neni něco, co by člověk mohl nastudovat z knih. V mém připadě jsem trávil veškerý čas v laboratoři.

5. Kde působíte v současné době a čím se zabýváte?
V sou
časné době pracuji jako "post-doktorand" na Harvard Medical School v Bostonu. Důvodem, proč právě tam, bylo, že výzkum, kterému jsem se chtěl věnovat, se dělá pouze na několika málo mistech na světě, a tohle je jedno z nejlepšich. Konkrétně se věnuji vyzkumu interakce nervoveho a imunitniho systemu, se zaměřenim na větev periferniho nervového systému, ktera prenáší bolest a jeji interakci s dendritickymi buňkami - specifickým druhem bilých krvinek. Zjednodušeně řečeno, snažim se zjistit, jak neurony, ktere nám umožňují citit bolest také ovlivňuji funkce imunitniho systému a jestli bolestivé stimuly pomáhajíaktivovat imunitni odpověď

6. Jak vypadá Váš typický pracovní den?
Záleží na tom, jaký experiment zrovna potřebuji udělat. Nejčastěji ale přicházim do práce kolem 7.30 a odcházim kolem 20  21 hodiny. Kromě práce v laboratoři čtu odborné publikace a řešim administrativni věci, jako napřiklad žádosti o granty a podobně.


7. Kdo tvoří Váš tým a jaké země jste pracovně navštívil?
V sou
časné době máme v laboratořtři Američany, tři Číňanky, Inda, Portugalce, Fancouzku, Kanaďana, Rakušana, Rusku, Němku, Guatemalce a Španělku. Pracovně jsem byl a naše výsledky prezentoval v Japonsku, Itálii, Velké Brinii, USA, Francii a také v ČR.

8. Co děláte, když máte volný čas?
P
říliš volného času nemám, snažím se ale každý rok mit alespoň tři týdny dovolené, během kterých s přitelky navštěvujeme národni parky v USA a chodime tam na tůry. V průběhu roku dělám geocaching - hledám “kešky,” schované všude možně po světě.

9. Jak často se vracíte do J. Hradce? 
Jednou ro
čně, na Vánoce.

10. Co byste ještě rád dokázal?
Nejbli
žší cil je, pochopitelně, dořešit to, co mám momentálně rozpracované a opublikovat vysledky v co možná nejlepšim odbornéčasopise. V delšim horizontu je pak mým cilem otevřit si vlastni laboratoř.

« Zpět

Profil školy

Přijímací řízení

Kontakt

Rozvrh

Školní jídelna

Webmail

Novinky a plánované akce

 • 16. 6. 2019 - Výsledky v přírodovědných olympiád

  OLYMPIÁDY 2018/ 2019 Skončilo období přírodovědných olympiád, v nichž každoročně studenti GVN úspěšně reprezentují naši školu. Výsledky více...

 • 11. 6. 2019 - Korunovační klenoty

  Významný český fotograf a restaurátor Andrej Šumbera připravil  dne 11. června 2019 pro studenty jindřichohradeckého gymnázia více...

 • 09. 6. 2019 - Týden škol UNESCO

  GVN 9. 5. 2019 v rámci projektu ASP UNESCO „Týden škol UNESCO“ opět navázalo na předchozí projekty a obdobně připravilo, letos už více...

 • 07. 6. 2019 - Finále soutěže ČESKO SE HÝBE VE ŠKOLÁCH

  Holky se do finále probojovaly z postupového kola v Českých Budějovicích.Tým z 1.C se svou skladbou "Together" obasadil 1.místo a tým z 3 více...

 • 05. 6. 2019 - Exkurze 2.A s převýšením

  Dne 3. 6. 2019 se třída 2.A zúčastnila exkurze  v rámci biologie do grafitových dolů v Českém Krumlově a výšlapu na Kleť s poznáváním zde více...

Gymnázium Vítězslava Nováka

Jindřichův Hradec
Adresa: Husova 333/II
37701 Jindřichův Hradec
Telefon škola: 384 361 253
Telefon školní jídelna: 384 362 385
E-mail: sekretariat@gvn.cz

Partneři