GYMNÁZIUM VÍTĚZSLAVA NOVÁKA Jindřichův Hradec

Unesco 2018

„Sport jako prostředek k podpoře vzdělávání, zdraví, rozvoje a míru.“

GVN v rámci projektu ASP UNESCO „Týden škol UNESCO“ opět navázalo na předchozí projekty a obdobně připravilo, letos už pošestnácté, pro ZŠ z Jindřichova vzdělávací program s názvem „Sport jako prostředek k podpoře vzdělávání, zdraví, rozvoje a míru.“

Akce se uskutečnila 26. 4.  2018 od 8,00 do 14,00 hodin a zúčastnilo se jí 13 tříd jindřichohradeckých základních škol.

Naši studenti připravili pro žáky ZŠ opět šest stanovišť. V letošním školním roce ale stanoviště, až na první, nebyla pouze teoretická. Na každém z pěti stanovišť se žáci nejprve krátce teoreticky seznámili s jedním druhem sportu, který má v našem městě zázemí a který v případě zájmu mohou začít navštěvovat. Potom měli možnost si něco z daného sportu vyzkoušet.

1. Stanoviště – Historie olympijských her 

Na úvodním stanovišti naši studenti seznámili žáky ZŠ s olympijskými myšlenkami a s historií olympijských her.

 2. Stanoviště - Karate

V tělocvičně GVN naši studenti, kteří jsou členy oddílů karate, vysvětlili, k čemu karate slouží. Ukázali způsoby posilování, několik cvičebních sestav a možnosti obrany, které karate umožňuje, je-li člověk někým napaden.

Žáci ZŠ pak byli rozděleni do tří menších skupinek a pod vedením našich karatistů si vyzkoušeli něco z toho, co viděli.

 3. stanoviště – Basketbal

Na třetím stanovišti, které bylo na basketbalovém hřišti, představili naši studenti svým hostům basketbal.  Vysvětlili jim pravidla, připomněli známé světové i české basketbalisty a basketbalistky a krátce i pohovořili o basketbalovém týmu Jindřichova Hradce.  Poté si žáci v menších skupinách zkoušeli driblování, dvojtakt a hody na koš. 

 4. stanoviště – Orientační běh

Čtvrté stanoviště bylo hned na sousední louce. Tady měli naši studenti připravené panely s informacemi o orientačním běhu a s mapami pro orientační běžce. Vysvětlili svým hostům, jak se podle mapy orientovat v terénu. A potom už žáci vběhli do „bludiště“, které naši orientační běžci připravili. V něm museli žáci najít několik kontrol. Čas, který jim byl změřen, zapisovali naši studenti na nástěnku. První, nejrychlejší žák, dostal jako ocenění svého snažení hrneček, který věnoval jindřichohradecký oddíl orientačního běhu.

5.stanoviště – Lehká atletika

Toto stanoviště jsme umístili na Tyršův stadion. Studenti měli na tribuně na panelech připraveny stručné informace o lehké atletice, jejím rozdělení a hlavně fotografie našich úspěšných atletů. Po krátké teoretické části se žáci rozdělili do tří skupin a sešli na atletickou dráhu. Tady si vyzkoušeli start z bloků, pohyb v koordinační mřížce a člunkový běh.

6.stanoviště – Veslování

Poslední stanoviště bylo umístěno v budově Veslařského klubu Vajgar J. Hradec  u rybníku Vajgar. V klubovně se žáci seznámili s historií jindřichohradeckého veslařského klubu, který je jedním z nejstarších v České republice. Prohlédli si poháry a další trofeje, dokumentující skvělé výsledky jindřichohradeckých veslařů. Poté přešli do tréninkového sálu, kde si vyzkoušeli jízdu na trenažérech. Mohli si i mezi sebou zazávodit. Naše veslařky jim nastavili čas a změřily vzdálenost, kterou na „lodi“ ujeli.

Na závěr si ještě žáci prohlédli loděnici a poslechli výklad pana Miloslava Navrátila, trenéra zdejších veslařů.

 

 

Mé upřímné poděkování patří všem studentům a pedagogům, kteří se podíleli na realizaci tohoto projektu s opravdu velkým nasazením. Děkuji i studentům 2. B a 2. C, kteří se velmi dobře zhostili role průvodců.

 

Zároveň chci poděkovat zástupcům vedení veslařského klubu, panu Martinu Jedličkovi a panu Radimu Staňkovi, díky jejichž vstřícnosti jsme mohli využít prostory a zázemí klubu. Velký dík patří v neposlední řadě panu Miloslavu Navrátilovi, který svým zajímavým vyprávěním obohatil náplň tohoto stanoviště.                                                        

H. H.

                       

« Zpět

Profil školy

Přijímací řízení

Kontakt

Rozvrh

Školní jídelna

Webmail

Novinky a plánované akce

 • 07. 2. 2019 - Přijímačky nanečisto

  V pátek 1. února 2019 proběhly v budově GVN příjimačky nanečisto. Zúčastnilo se jich přes sto uchazečů z pátých a devátých tříd. více...

 • 06. 2. 2019 - Maturák 4. C

  V pátek 1. února proběhl maturitní ples třídy 4.C. Děkujeme všem vystupujícím i návštěvníkům za podpoření pohodové atmosféry. Bylo to více...

 • 04. 2. 2019 - Lyžák 2.A

  Ve dnech 14. - 20. ledna se třída 2. A zúčastnila lyžařského výcviku pod vedením pana magistra Stanislava Fiedlera ve skiareálu Aldrov více...

 • 04. 2. 2019 - Napsali o nás

  Jindřichohradecký deník napsal o úspěšných přijímačkách nanečisto. Znění celého článku je zde. více...

 • 31. 1. 2019 - Republikové finále v plavání

  V pondělí proběhlo v bazénu v JH republikové finále v plavání - kategorie střední školy. Naše škola byla nominována pořadatelem přímo do více...

Gymnázium Vítězslava Nováka

Jindřichův Hradec
Adresa: Husova 333/II
37701 Jindřichův Hradec
Telefon škola: 384 361 253
Telefon školní jídelna: 384 362 385
E-mail: sekretariat@gvn.cz

Partneři