GYMNÁZIUM VÍTĚZSLAVA NOVÁKA Jindřichův Hradec

Dr. Jiří Grygar na GVN

Dne 11. září 2018 navštívil Gymnázium V. Nováka světoznámý český astronom a astrofyzik, popularizátor vědy v oblasti astronomie a astrofyziky, RNDr. Jiří Grygar, CSc.

Tento držitel mnoha ocenění a současný výzkumný pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR přednesl v učebně fyziky dvouhodinovou přednášku s názvem Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může.

Přestože byl obsah odborné přednášky (zvláště pro mladší žáky) terminologicky poměrně náročný, upoutala obrazová část prezentace i vyprávění J. Grygara pozornost žáků po celou dobu. Žáci i dospělí posluchači měli jedinečnou příležitost seznámit se s aktuálním náhledem vědy na vznik vesmíru a života v něm. Překvapivě na posluchače působila i nastíněná vzdálená budoucnost vesmíru, speciálně naší sluneční soustavy. Po přednášce následovala diskuse, ve které dr. Grygar odpověděl na četné dotazy našich žáků.

V rámci návštěvy si pan J. Grygar prohlédl také budovu školy. Líbily se mu nedávno vybudované podkrovní prostory, zvláště ale ocenil sbírku historických fyzikálních pomůcek, kterou ho provedl náš dlouholetý učitel fyziky Mgr. Bohumír Jonák.

Děkujeme panu dr. Grygarovi za projevenou vstřícnost a přejeme mu mnoho zdraví a sil do další práce v oblasti vědy i její popularizace!

Poděkování patří také panu Mgr. Petru Pilařovi, absolventu GVN, díky jehož organizační pomoci mohla být přednáška uskutečněna. S ním a mnoha významnými českými vědci je možné se setkat v rámci pořadů Science Café, pořádaných pravidelně také v Jindřichově Hradci v prostorách Muzea Jindřichohradecka.

Jan Fiala, GVN


Očima žáka

"Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může" byla přednáška Jiřího Grygara , která se konala před pár dny na naší škole. A byla jednou z nejzajímavějších přednášek, kterou jsem kdy měl tu možnost navštívit. Celá přednáška byla nabitá ohromujícím množstvím informací a já jako člověk, který jsem šel hlavně ze zvědavosti, jsem se nestačil divit nad tím, co jsem se dozvídal. Jelikož se astronomii ani astrofyzice ve svém volném čase nevěnuji, tak jsem chvílemi lehce plaval v proudu informací, jež na nás pan Jiří Grygar chrlil, naštěstí po chvíli se vždy dostavilo i potřebné vysvětlení.

Můj celkový dojem z této přednášky byl velmi pozitivní a vřele doporučuji jít na jakoukoli podobně zaměřenou přednášku či besedu. I když budete občas tápat v nejasnostech , nebojte se, určitě se nudit nebudete: přes svůj úctyhodný věk je pan Jiří Grygar velmi bystrý, vtipný a pohotový. Nejvíce mě potěšilo, že jsem si s ním mohl po přednášce popovídat a že mi odpověděl na všechny mé otázky. Těším se na další podobnou akci na škole.

Jan Zýka, 4.C

« Zpět

Profil školy

Přijímací řízení

Kontakt

Rozvrh

Školní jídelna

Webmail

Novinky a plánované akce

Gymnázium Vítězslava Nováka

Jindřichův Hradec
Adresa: Husova 333/II
37701 Jindřichův Hradec
Telefon škola: 384 361 253
Telefon školní jídelna: 384 362 385
E-mail: sekretariat@gvn.cz

Partneři