GYMNÁZIUM VÍTĚZSLAVA NOVÁKA Jindřichův Hradec

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA STŘEDOŠKOLÁKŮ - 2018

Krajské kolo Ekologické olympiády středoškoláků organizovalo GVN J. Hradec za podpory ZO ČSOP Šípek Český Krumlov. Odborníky pro některé části soutěže jsme získali z Přírodovědecké fakulty JU České Budějovice.

Soutěž probíhala ve dnech 19. 4. – 21. 4. 2018, a to na Hajnici u Mirochova v CHKO Třeboňsko a zúčastnilo se jí sedm tříčlenných družstev. Soutěžící a jejich doprovod byli ubytovaní v budově bývalé roty pohraniční stráže. 

Po ubytování a po večeři si studenti vyslechli dvě zajímavé přednášky. Z výkladu RNDr. Jana Pokorného na téma „Strom jako klimatizační jednotka“ si odnesli poznatky o významu opravdu každého stromu pro životní prostředí i pro každého z nás. Následující přednáška Mgr. Václavy Flieglové, poskytla velmi zajímavé informace o stavu, péči a ochraně stromů v Třeboni a jejím blízkém okolí.

Některé z poznatků, které se soutěžící dozvěděli v přednáškách, mohli pak využít následující den při plnění soutěžních úkolů.

            Druhý den, hned po snídani, začala vlastní soutěž.  Skládala se z vědomostního testu a z praktických úkolů. Vědomostní test byl rozdělen do čtyř oblastí: ochrana přírody ve světě a v ČR; globální problémy a ekologické pojmy; lesy a dřeviny rostoucí mimo les.

Po napsání testu obdržel každý soutěžící tým mapu a odešel na stezku. Ta se skládala z deseti stanovišť, na nichž studenti plnili úkoly, které si pro ně připravili odborníci z Přírodovědecké fakulty JU České Budějovice. Nedílnou součástí stezky bylo i poznávání druhů rostlin a živočichů.

            Téhož dne po večeři probíhaly obhajoby „domácích úkolů“. Téma letošního, už 23. ročníku, bylo „Dřeviny rostoucí mimo les“. Z deseti námětů na praktický úkol vybrali organizátoři pět, a to „Památné stromy“, „Významné stromy nesoucí poselství“, „Stromy ve veřejných prostranstvích“, „Aleje - důležité prvky naší krajiny“a „Stromy jako chladící jednotky“. 

Na obhajobu své práce, kterou si zpracovali formou PowerPointové prezentace, měli soutěžící 10 minut a poté odpovídali na zvídavé otázky odborné poroty.  Na závěr porota zhodnotila práci i její obhajobu a přidělila body. Tím bylo završeno celodenní snažení soutěžících.

Kolem 22 hodiny proběhlo vyhodnocení soutěže. Byly vyhlášeny výsledky a předány ceny.  Každý člen 1. – 4. družstva si odnesl peněžní poukázku na nákup knih v hodnotě závislé na umístění. A každé ze zúčastněných družstev dostalo upomínkové předměty  a propagační materiály s přírodovědnou tématikou.

Poslední den brzy ráno probíhal odchyt, poznávání a kroužkování ptáků a po snídani pak úklid a balení. Potom následovala ještě botanicko–zoologická exkurze na Losí blato. Po návratu na Hajnici dostal každý účastník obědový balíček a se svým baťohem nastoupil do autobusu, který nás dovezl do Třeboně. Odtud se už jednotlivé týmy rozjely do svých domovů.

 Gymnázium V. Nováka reprezentovaly studentky 2. B  Eliška Dušková, Lucie Homolková a Veronika Kulhánková. Náš tým obsadil sedmé místo.Děvčatům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.                                                                   H.H.

 

« Zpět

Profil školy

Přijímací řízení

Kontakt

Rozvrh

Školní jídelna

Webmail

Novinky a plánované akce

 • 07. 1. 2019 - Přijímačky nanečisto

  V pátek 1. února 2019 proběhnou v budově GVN příjimačky nanečisto. Začátek je stanoven na 9:00 hodin, předpokládaný konec ve 12:00 hodin. více...

 • 04. 1. 2019 - Přednáška profesora Picka

  Dne 28. ledna 2019 se na našem gymnáziu uskuteční přednáška člena Katedry matematické analýzy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity více...

 • 04. 1. 2019 - Z jindřichohradeckého gymnázia na Harvard

  Z jindřichohradeckého gymnázia na Harvard Poslední den loňského kalendářního roku proběhl pod názvem "Vánoce ve škole" pod více...

 • 04. 1. 2019 - Vánoční besídka

  Ve středu 19, prosince 2018 proběhla v prostorách nápaditě vyzdobené tělocvičny GVN již tradiční Vánoční besídka pro rodiče a veřejnost. více...

 • 25. 12. 2018 - Tercie na exkurzi v Praze

  Ve čtvrtek 13.12. 2018 se naše třída 3.A vydala na exkurzi do Prahy. Doprovodem nám byla p. učitelka třídní  Šebková a p. učitelka Míková více...

Gymnázium Vítězslava Nováka

Jindřichův Hradec
Adresa: Husova 333/II
37701 Jindřichův Hradec
Telefon škola: 384 361 253
Telefon školní jídelna: 384 362 385
E-mail: sekretariat@gvn.cz

Partneři